Albertiana 2006
Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych “Albertiana” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a Stowarzyszenie Miłośników Sportu i Rekreacji “Alpejczyk” przy PGNiG S.A. w Warszawie.
Szósty już raz z kolei w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego, 20 marca br. odbył się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych “Albertiana”.
“Albertiana” to impreza propagująca twórczość osób niepełnosprawnych. W festiwalowych eliminacjach, bierze udział prawie tysiąc osób. Zwycięskie teatry występują przed publicznością na Dużej Scenie rywalizując o “Maski Teatrów Krakowskich” wykonane w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Lublinie. Pomysłodawczynią “Albertiany” jest znana nam wszystkim Anna Dymna, aktorka, założycielka i prezes Fundacji “Mimo wszystko”. Każdego roku wraz z Fundacją im. Brata Alberta oraz przy współudziale wielu Przyjaciół i Sponsorów organizuje ten festiwal.
Stowarzyszenie Miłośników Sportu i Rekreacji “Alpejczyk” przy PGNiG S.A w Warszawie po raz kolejny otrzymał zaproszenie na festiwal. Stało się już prawie tradycją, że wspiera on organizację festiwalu. W tym roku “Alpejczyk” przekazał darowiznę na rzecz organizacji Festiwalu oraz nowoczesny zestaw komputerowy dla Teatru “Radwanek”. Przedstawiciele Stowarzyszenia wręczyli Annie Dymnej, w dowód uznania, za tak wielkie zaangażowanie w działalność społeczno – charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych obraz “Wiesiołek” – jarosławskiego artysty, absolwenta Państwowego Liceum Szkół Plastycznych w Jarosławiu Marka Gliwy.
Podczas tej uroczystej gali, uhonorowano osoby aktywnie, z pełną podziwu determinacją, działające na rzecz niepełnosprawnych medalem św. Brata Alberta. Otrzymali go: aktorka Ewa Błaszczyk, która zaśpiewała m.in. wzruszające “Ja nie odchodzę kiedy trzeba”, dziennikarz telewizyjny Mateusz Dzieduszycki, Jos van Lieshout z Holandii i krakowianin ks. prałat Jan Bielański. Medale wręczył ksiądz kardynał Franciszek Macharski.
“Alpejczyk” staje z Anną Dymna po słonecznej stronie życia, chce ” zmieniać świat na lepszy i jaśniejszy”, mówi nie bezduszności, cierpieniu i nienawiści.” Potrzeby pomagania osobom niepełnosprawnym nie odkrywa się w sobie nagle. To proces całego życia …”